۱۲ مشکل آزاردهنده در هنگام نصب ویندوز ۱۰ و راه‌حل‌های برطرف کردن آنها

1-downloading-windows-10-100598941-large

کلید فعال‌سازی ویندوز

با فرض اینکه شما از نسخه قانونی یا فعال‌شده ویندوز ۷ و یا ویندوز ۸٫۱ بهره می‌برید، در صورتی که از شما درخواست کلید فعال‌سازی ویندوز ۱۰ شد، گزینه Skip، Do Later و یا Next را بسته به آنچه در پیغام نمایش داده می‌شود کلیک کنید. در واقع در این قسمت نیازی به یافتن کلید ویندوز ۱۰ نخواهد بود. این احتمال وجود دارد که ویندوز به‌طور خودکار مشکل یادشده را شناسایی کرده و دیگر با نمایش چنین محتوایی مزاحم شما نشود.

2-skip-the-product-key-100620281-large.idge

با این اوصاف این احتمال وجود دارد که چندین روز برای اعمال روند فعال‌سازی زمان نیاز داشته باشید. در صورت مشاهده مجدد این پیغام، روندی که در ادامه خواهد آمد را برای برطرف‌کردن مشکلات فعال‌سازی دنبال کنید.

متوقف شدن نصب به مدت طولانی و یا راه‌اندازی مجدد به‌طور پی‌درپی

پیش از هرچیز مطمئن شوید که کلیه سخت‌افزارهای جانبی غیرضروری را از رایانه خود جدا کرده‌اید. دیسک سخت جانبی، نمایش‌گر‌های ثانویه، کارت‌خوان‌ها و صفحه‌کلیدها می‌توانند گزینه‌هایی باشند که باید جداکردن آن‌ها را در نظر داشته باشید. در صورت امکان، حتی قابلیت وای‌فای را نیز غیرفعال کرده و از طریق کابل LAN رایانه خود را به اینترنت متصل کنید.

پس از این مطمئن شوید که ویندوز مناسب از لحاظ ۳۲ بیتی و یا ۶۴ بیتی بودن را در اختیار داشته باشید. در صورتی که مراحل به‌روزرسانی را با بهره‌گیری از ویندوز ۷ نسخه استارتر، هوم بیسیک و یا هوم پرمیوم انجام داده‌اید و یا این روند را بر روی ویندوز ۸٫۱ (استاندارد که معمولا هوم نامیده می‌شود) انجام می‌دهید، طبیعتا باید ویندوز ۱۰ نسخه هوم را انتخاب کنید.

در صورتی که فرایند به‌روزرسانی را با ویندوز ۷ نسخه پرو یا اولتیمیت و یا ویندوز ۸٫۱ نسخه پرو یا پرو برای دانش‌آموزان دنبال می کنید باید ویندوز ۱۰ پرو را انتخاب کنید. در صورتی که شما از نسخه اینترپرایز ویندوز ۷ یا ۸٫۱ استفاده می‌کنید، به‌روزرسانی برای شما رایگان نخواهد بود و به توافق‌نامه شما بستگی دارد.

در صورت تکرار مشکلات یادشده، مایکروسافت توصیه کرده که از ابزار ایجاد نسخه نصبی ویندوز ۱۰ به‌منظور ایجاد درایو یو‌اس‌بی یا دی‌وی‌دی بهره ببرید. با این وجود مدنظر داشته باشید که تایید لایسنس معتبر شما به اجرای درست روند به‌روزرسانی بستگی دارد. در واقع شما باید ابتدا به جای نصب از پایه ویندوز ۱۰، رایانه خود را به‌روزرسانی کنید تا مطمئن شوید که لایسنس پیشین ویندوز ۷ یا ویندوز ۸٫۱ به عنوان لایسنس معتبر برای به‌روزرسانی رایگان به ویندوز ۱۰ مورد تایید قرارگرفته است.

در صورتی که همچنان روند راه‌اندازی مجدد به‌صورت پی‌درپی و یا وقفه در فرایند نصب برای شما وجود دارد، باید منتظر بمانید! زیرا مایکروسافت همچنان با مشکلات زیادی در فرایند به‌روزرسانی دست و پنجه نرم‌ می‌کند و احتمالا در آینده‌ای نزدیک این مشکلات را مرتفع خواهد کرد.

پیغام خطای “Something Happened 0x80070005-0x90002”

در فرایند نصب ویندوز ۱۰ ممکن است کدی مانند آنچه در بالا ذکر شد را مشاهده کنید. پیغام خطای ۸۰۰۷۰۰۰۵ یکی از پیغام‌های قدیمی بوده و بدان‌معناست که نصاب ویندوز نمی‌تواند به یکی از فایل‌های مورد نیاز برای ادامه مراحل نصب، دسترسی داشته باشد. علل و عوامل زیادی ممکن است وجود داشته باشند اما راه‌حل‌های عمومی به شرح زیر هستند:

۱-  پیش از هرچیز آنتی‌ویروس و فایروال رایانه خود را غیرفعال کنید. حتی نسخه‌های تولیدی مایکروسافت نیز باید غیرفعال شوند.

۲-  به‌روزرسانی ویندوز را با رفتن به لینک KB971058 بازنشانی کرده و Fixit را اجرا کنید.

۳-  مجددا نصاب ویندوز ۱۰ را اجرا کنید (در صورت امکان از طریق ویندوز آپدیت)

۴-  در صورت عدم موفقیت، مجددا آنتی‌ویروس و فایروال ویندوز خود را فعال کرده و دستورالعمل‌های موجود در لینک KB 947821 را برای اجرای DISM یا ابزار System Update Readiness Tool دنبال کنید.

۵-  آنتی‌ویروس و فایروال را خاموش کرده و مجددا فرایند نصب ویندوز ۱۰ را امتحان کنید.

1 2 3 4

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *