ابزاری برای شناسایی رانندگان مصرف‌کننده مواد توسط یک پسر ۱۳ ساله ابداع شد

eye_dilate

یکی از روش‌های ساده در تشخیص رانندگانی که از مشروبات الکلی استفاده کرده‌اند بوکردن دهان این افراد است. با این اوصاف با توجه به امکان استعمال فرد از مواد خوشبو کننده این روش کمی عذاب‌آور خواهد بود. بهره‌گیری از دستگاه دیگری به نام Breathlyzer نیز می‌تواند در تشخیص مصرف الکل توسط راننده موثر باشد. اما در صورتی که شخص پس از استعمال مواد مخدر اقدام به رانندگی کرده باشد این دستگاه دیگر قادر به تشخیص آن نخواهد بود.

با این وجود نوجوان ۱۳ ساله‌ای به نام Krishna Reddy موفق شده ابزاری نسبتا ساده را طراحی کند که رانندگانی که پس از مصرف مشروبات الکلی و یا مواد مخدر اقدام به رانندگی می‌کنند را شناسایی می‌کند. این دستگاه ترکیبی از یک دوربین دیجیتال، یک چراغ‌قوه و یک کاغذ توالت است.

نحوه کار هم بدین صورت است که ابتدا نور از طریق چراغ‌قوه به سمت کاغذ توالت که بر روی چشم شخص قرارگرفته تابیده می‌شود. با انقباض مردمک چشم در نتیجه تابش نور، دوربین اقدام به فیلم‌برداری از مراحل انقباض خواهد کرد تا به‌واسطه بهره‌گیری از یک برنامه نرم‌افزاری که توسط Reddy نوشته شده است، میزان انقباض اندازه‌گیری شود.

بسته به میزان انقباض، وی می‌تواند مشخص کند که آیا شخص از مواد مخدر استفاده کرده و یا پس از مصرف مشروبات الکلی شروع به رانندگی کرده است. اگرچه این روش‌ها نمی‌توانند عاملی بازدارنده برای رانندگی افرادی که حالت طبیعی ندارند به حساب آید اما حداقل روشی امن را در اختیار نیروهای پلیس قرار خواهد داد تا جاده‌ها را از وجود چنین رانندگانی پاک تا میزان تصادفاتی که در این زمینه ممکن است به وقوع بپیوندد کاهش یابد.

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *