مقام اول با ارزشترین برندهای جهان همچنان از آن اپل و گوگل

apple google

براساس گزارش منتشر شده توسط شرکت Interbrand، چندین شرکت حاضر در حوزه تکنولوژی در صدر با ارزش‌ترین برندهای جهان قراردارند. اپل، گوگل، مایکروسافت و IBM حداقل برای پنجمین سال متمادی است که در صدر لیست قرار می‌گیرند که مطمئنا این امر نشان دهنده تاثیر تکنولوژی درسطح جهانی است.

اپل و گوگل نیز با توجه به عملکرد خوب در طول سال‌های گذشته همچنان در صدر این لیست قراردارند. این سومین سال متمادی است که این دو شرکت جایگاه اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند. نه‌تنها سهام این دو شرکت شاهد رشد بوده‌اند بلکه محصولات تولیدی توسط آن‌ها نقش مهمی در زندگی روزانه ما دارند (به‌عنوان مثال می‌توان از آیفون، اندروید، مرورگر کروم، آی‌پد و Siri یاد کرد). به ترتیب رده‌بندی پس از این دو شرکت، شرکت‌های مایکروسافت و IBM قرارگرفته‌اند. شرکت سامسونگ در رده هفتم، آمازون در رده دهم، اینتل در رده چهاردهم، سیسکو در رده پانزدهم، اوراکل در رده شانزدهم، اچ‌پی در رده هیجدهم، فیس‌بوک در رده بیست و سوم، eBay در رده سی و دوم، PayPal در رده نود و هفتم و لنوو در رده صدم لیست با ارزش‌ترین برندها جای گرفته‌اند.

apple google 1

از مجموع ۱۰۰ شرکت با بالاترین ارزش برند، ۲۸ مورد از آن‌ها در حوزه تکنولوژی فعالیت دارند که این در واقع تشکیل دهنده چیزی در حدود یک‌سوم ارزش مجموع است. هیچ حوزه دیگری در صنعت و تجارت نتوانسته چنین جایگاهی را به خود اختصاص دهد. ارتقای جایگاه فیس‌بوک از رده ۲۹ در سال گذشته به رده ۲۳ در سال جاری و افزایش ۵۴ درصدی ارزش برند آن، بیشترین پیشرفت را برای این شرکت ثبت کرده است.

این در حالی است که شرکت‌هایی مانند PayPal و لنوو اولین بار است که در این لیست جای می‌گیرند. شرکت چینی لنوو، دومین برند چینی است که پس از هواوی در این لیست قرار می‌گیرد. نکته جالب اینکه شرکتی مانند Alibaba که گفته می‌شد جا پای شرکت آمازون خواهد گذاشت در این لیست حضور ندارد. در طول ۱۶ سال گذشته، شرکت Interbrand صدها برند را به‌منظور مشخص کردن ارزش آن‌ها تحت نظر داشته است. اگرچه مشخص کردن معیارهای بررسی کمی سخت است اما در بررسی شرکت‌های حاضر در حوزه تکنولوژی، عملکرد مالی محصولات و یا سرویس‌های آن‌ها، تاثیر آن‌ها بر تصمیم خرید مشتریان و نمایش قدرتمند آن‌ها در مقایسه با رقبا مدنظر قرار می‌گیرد.

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *