تصاویری جالب از لنز دوربین که از چوب ساخته شده است!

finishedcloseup

در طول سال‌های گذشته شاهد پروژه‌های مختلفی بوده‌ایم که در آن‌ها عکاسان خوش ذوق با بهره‌گیری از چوب توانسته‌اند دوربین‌هایی با عملکرد خوب را طراحی و تولید کنند. با این وجود هیچ‌گاه شاهد تولید لنزهای چوبی کاربردی نبوده‌ایم. البته این موضوع تا الان صادق بوده و عکاس خوش سلیقه‌ای به نام Rense Smet از کشور بلژیک چنین پروژه‌ای را اجرایی کرده که البته نتایج آن نیز شگفت‌انگیز و دیدنی است.

این در حالی است که وی از تاریخ ۱۱ مهرماه، روند طراحی و تولید این لنز را بر روی صفحه فیس‌بوک خود به اشتراک گذاشته است. این طراحی با تصویر زیر آغاز شد که در واقع طرح‌هایی از لنز را به شکلی ساده به نمایش می‌گذارد.

diagram

پس از طراحی اولیه، وی روند عملی کردن ساخت این لنز با بهره گیری از چوب را آغاز کرد. اساس این لنز در واقع با بهره‌گیری از دو تکه چوب کاملا خشک و بدون شکاف آغاز شده است. یک تکه چوب از جنس سرخدار و تکه دیگر از جنس شمشاد است.

woodpieces

carving1notches

lines

cylinder

progress1

carving2

عملیات برش نیز در کارگاه نجاری در نهایت دقت انجام شده است.

پس از شکل دهی قالب لنز، نوبت به این می‌رسد تا فضای کافی برای تعبیه المان‌های داخلی مهیا شود.

سخت‌ترین قسمت این فرایند، ایجاد ارتباط میان لنز و صفحات آن به‌منظور ایجاد ارتباط با دوربین است. محل نصب لنز بر روی تکه چوبی در قسمت انتهایی لنز حک شده و صفحه مورد نیاز نیز یک تکه مجزای چوبی خواهد بود.

mount

components

finished1پس از آماده‌سازی قسمت‌های مختلف، فرایند مونتاژ قطعات دنبال خواهد شد تا درپوش لنز و آماده‌سازی براساس نوع دیافراگم مورد استفاده انجام شود.

camera1camera2

از آنجایی که وی دوربینی سازگار با این لنز را برای آزمایش در اختیار نداشته این لنز را با استفاده از نوار چسب بر روی دوربین Plaubel خود سوار کرده تا نمونه تصاویری را بر روی کاغذهای ۱۳در ۱۸ آماده کند.

sample11

sample21

وی اعلام کرده در مراحل بعدی قصد دارد ترکیب جالب‌تری در کنار صفحات چوبی ایجاد کند. در صورت علاقمندی به این نوع کارها می‌توانید روند تلاش‌های وی را از طریق حساب کاربری او در فیس‌بوک دنبال کنید.

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *