تفنگ دوربین‌داری که پهپادهای سبک را با امواج رادیویی از کار می اندازد

dronerifle1

با همه‌گیر شدن استفاده از پرنده‌های بدون سرنشین یا همان پهپاد، سلاح‌های مختلفی نیز در راستای سرنگونی آن‌ها در ارتش‌های مختلف جهان در حال به کار گیری است که اغلب آن‌ها خساراتی نیز در جهت پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده به بار می‌آوردند. حال در همین رابطه سازمان Battelle ، مدافع هواپیماهای بدون سرنشین جدیدی تحت عنوان DroneDefender را ایجاد کرده که می‌تواند از طریق امواج رادیویی پهپادها را نابود کند.

هرچند از دیرباز سیستم‌های پدافندی قدرتمندی در ارتش کشورهای جهان به منظور شناسایی و راه‌اندازی جنگ الکترونیک بر ضد جت‌های جنگنده و پهپادها در حال استفاده بوده، با این حال مزیت DroneDefender قابل نصب بدون آن بر روی یک رگبار دستی به وزن ۱۰ پوند و ایمن بودن آن است که قادر بوده پهپادهایی تا فاصله ۴۰۰ متر را سرنگون کند.

shootingrifle

Battelle که به عنوان بزرگ‌ترین موسسه تحقیقاتی نظامی غیردولتی در جهان شناخته می‌شود، روز گذشته اولین تفنگ قابل حمل با قابلیت انتشار امواج رادیویی را معرفی کرد که می‌تواند هر وسیله کنترل از راه دور پروازی همچون پهپادها را از کار بیندازد.

برخلاف سایر سامانه‌های مشابه، DroneDefender بسیار سریع آماده به کار شده و پس از هدف‌گیری، پهپاد را با رگباری از امواج مغناطیسی با فرکانس‌های ISM و GPS مورد حمله قرار می‌دهد که در نتیجه آن نه تنها ارتباط پهپاد با مرکز کنترل قطع شده، بلکه مدارهای داخلی و راهبری آن نیز  با اختلال روبه‌رو می‌شود.

dronesight

هرچند استفاده از DroneDefender بسیار آسان بوده، با این حال به کار گیری آن در مقابل اهدافی نهایتاً تا شعاع ۴۰۰ متر کمی مشکل آفرین خواهد بود زیرا پرنده‌های بدون سرنشین اصولاً در ارتفاع بسیار بالا پرواز می‌کنند.

به گفته شرکت سازنده، از این محصول می‌توان جهت حفاظت از مکان‌های مهم از جمله محوطه کاخ‌های ریاست جمهوری، مکان‌های تاریخی، موزه و یا زندان‌ها استفاده کرد.

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *